Мока кафе со какао

 

Потребни состојки:

2 чаши млеко

2 лажици какао

2 лажици кафеав шеќер

1 лажица кафе

1 лажичка екстракт од ванила

Состојките се доволни за две чаши кафе.

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите состојки во тенџерче и со постојано мешање загревајте ги на умерена температура додека да се сврели мешавината, до моментот пред да почне да врие.
  2. Низ цедалка сипете го кафето подеднакво во две чаши. Послужете го топло.
  3. Може да го декорирате со шлаг, цимет, какао, чоколадни трошки или нешто друго по ваш избор.

На здравје!

 

Don`t copy text!