Наука

Модуларна колиба во најсеверниот град на светот

Планинарите кои одат во Хамерфест, најсеверниот град во Норвешка и во светот, на нивното патување имаат можност да се одморат и да соберат сила во посебно дизајнирана колиба од модули изработени од дрво. Целиот концепт се вклопува во околината, а на оние што ја користат им овозможува пријатен одмор споен со преубав поглед на прекрасната норвешка природа.

Колибата е изградена од норвешката трекинг асоцијација, а дизајнот е на Spinn Arkitekter и се состои од 77 дрвени компоненти споени заедно.

Колибата е така дизајнирана за да се вклопува во природната околина, а се планира изградба на уште една.

Планинарите во неа можат да се одморат, да се стоплат и да си подготват јадење, притоа гледајќи ја арктичката панорама низ големиот прозорец. Имаат можност да се восхитуваат на прекрасното изгрејсонце, зајдисонце и прекрасната поларна светлина.

Дизајнот е тестиран на тамошните климатски услови и перфектно се снаоѓа со ладното време и големиот снег.

Колибата е дизајнерски и функционално совршена.

Слични написи

Во Египет е откриена мумија од свештеник стара 2500 години

Biba

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

dart

Откриен е брод за кој се мислело дека не постои

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.