12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Љубов и секс

Митови и вистина: Што ќе се случи ако извесно време апстинирате од секс?

Ниското либидо може да биде проблем ако влијае на вашето ментално здравје. Ако сте загрижени за вашето ниско либидо и тоа ви прави непријатност, тогаш ова е нешто за што треба да се грижите, бидејќи прави да се чувствувате несреќно.

Недостигот од сексуално образование е една од причините зошто постојат многу митови за сексот. Имено, повеќето луѓе веруваат дека нивниот недостаток на сексуален живот ќе им наштети на идните сексуални средби, но во реалноста тоа не е така.

Следниве се митови во кои луѓето често веруваат и во кои нема сексуален живот.

Повторно појавување на хименот

Се верува дека продолженото отсуство на секс предизвикува повторно појавување на хименот. Сепак, тоа е целосно неточно.

– Ако чувствувате дека вашата вагина е поцврста откако немате секс некое време, тоа може повеќе да е поврзано со напнатост или недостаток на возбуда. Ако сте нервозни поради враќањето во овие води, одвојте време, користете лубрикант и почекајте нивото на возбуда да ви биде високо пред да преземете нешто – вели сексологот д-р Џесика О’Рајли.

Пониско либидо

Исто така, се верува дека продолженото отсуство на секс може да резултира со ниско либидо, но ако сте во врска, треба да ги пренесете своите желби и потреби на партнерот. Нормално е вашиот сексуален нагон да варира и да се менува во текот на животот. Нормално е и да се биде асексуален.

Во хиперсексуалниот свет, многу луѓе се чувствуваат изоставени, па дури и се срамат од тоа затоа што немале секс долго време. Сепак, сексот сам по себе не е важен, туку приоритет треба да ви биде секс што е пријатен и безбеден – тоа е она што е важно.

Физиолошки ефекти

Редовниот секс може да резултира со одредени здравствени придобивки, вклучително и подобрување на имунолошката функција, намален крвен притисок, пониско ниво на стрес и помал ризик од кардиоваскуларни болести. Но, овие работи може да се постигнат и со алтернативни опции како што се специфични диети и вежбање.

Ментално здравје

Нискиот сексуален нагон може да биде проблем ако влијае на вашето ментално здравје. Ако сте загрижени за слабиот сексуален нагон и тоа предизвикува непријатност, тогаш ова е нешто за што треба да се грижите бидејќи ве прави несреќни. За жените кои имаат секс по долго време, анксиозноста може да игра клучна улога. Имено, вообичаено е жените да се жалат на болен секс откако повторно ќе почнат да го практикуваат. Затоа секогаш имајте предигра која ќе ви помогне да се опуштите.

Вистина е дека недостатокот на сексуална стимулација предизвикува пад на природната влажност во вагината. Затоа, на жените им се советува да користат лубриканти доколку имаат секс по долго време, пишува News18.

Слични написи

Порнографија наспроти вистински секс

Biba

Зошто не треба да глумите оргазам

admin

Карактеристики кои мажите ги обожаваат кај жените

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.