Забава

Меѓународен ден на мажите

 

Денес, 19 ноември, во над 70 земји во светот се прославува како Меѓународен ден на мажите. На денешен ден во 1999 година по иницијатива на Тринидад и Тобаго во ООН беше решено 19 ноември да се прогласи за Интернационален ден на мажите.

Овој настан има за цел да се промовира безбедноста и здравјето на момчињата и мажите, родова еднаквост и истакнување на позитивната улога на мажите во општеството.

На денешен ден се слави придонесот на мажите во семејството, општеството, семејството и бракот.

 

Можеби ќе ве интересира

Забавниот парк Дизниленд во Париз до 2030 година двојно ќе се зголеми

Biba

Десетте најинтелигентни луѓе на светот

admin

Скопската зоолошка градина доби несекојдневна принова

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.