Забава

Мерилин Монро синдром

Овој синдром е честа појава кај многу жени. Тоа е состојба на умот во која жената не се прифаќа, сака и цени себеси, без разлика колку е успешна и исполнета.

Мерлин Монро е една од оние жени од кои наводно мажите „губеле“ глава. Главната русокоса на Холивуд имаше многу обожаватели, се мажеше три пати, но тоа не и донесе среќа. Така, имаше синдром наречен по неа – синдром Мерилин Монро.

Зошто синдромот го носи името на познатата русокоса?

Затоа што нејзиниот живот за шоуто беше далеку од оној што се крие зад маските. Сомнеж во себе, склоност кон депресија и стравови, сето тоа ја прогонуваше Мерилин во текот на нејзиниот живот. Додека таа се смееше и кокетно се шегуваше, никој не можеше да замисли дека оваа девојка преживеала алкохолизам и предавство од нејзините родители, била посвоена од различни луѓе, а била злоставувана од нејзиниот татко.

 

Мерлин едноставно не разбра како е да се биде среќен, па во нејзината глава се создаде инсталација: „Не сум достојна за љубов“. Актерката се трудела максимално да го заслужи тоа, но според нејзината слика за светот, секое „добро“ морало да биде зачинето со страдање и болка.

Луѓето со овој синдром се убедени во сопствената безвредност, непривлечност и неуспех. Страдаат од ниска самодоверба, целосно им недостига заштита на личните граници.

Тоа влијае на апсолутно сите сфери на животот, но најмногу влијае на личниот живот. Несоодветните партнери, зависноста, саморазочарувањето и самоуништувањето се она што ја прогонува жената во врска со синдром Мерлин Монро.

Слични написи

Осумгодишно девојче од Јапонија е новата интернет ѕвезда

Biba

По кој редослед старее човечкиот организам

Biba

Како најефикасно да го користите клима-уредот

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.