Гастрономија

Мексиканско кафе

 

Потребни состојки:

150 мл сварено кафе (инстант или еспресо)

30 мл ликер со вкус на кафе

15 мл текила

шлаг од спреј или домашен

Начин на подготовка:

  • Во висока стаклена чаша ставете топла вода, кога ќе се загрее чашата истурете ја водата и во неа сипете ги ликерот и текилата.
  • Додајте го топлото кафе.
  • На крај додајте го шлагот и декорирајте го кафето со мелен цимет или со трошки (или рендано) чоколадо.
  • Ако сакате ладен напиток, направете го со сварено па оладено кафе и додајте неколку коцки мраз.

На здравје!

 

Можеби ќе ве интересира

Хранливо и вкусно зелено смуди

Biba

Ледено кафе со Нутела

Biba

Домашен чоколаден намаз

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.