Гастрономија Избор на уредникот

Медени бисквити

 

Потребни состојки:

175 г несолен путер исечен на парчиња

1 чаша шеќер

1/4 чаша мед

1/4 лажичка цимет

1 јајце изматено со жица

1 лажичка екстракт од ванила

2 1/4 чаша саморастечко брашно

Начин на подготовка:

  1. Во тавче на шпорет измешајте ги путерот, шеќерот, медот и циметот на ниска температура, додека да се стопат путерот и шеќерот и мешавината да се изедначи.
  2. Тргнете го тавчето од шпорет, пресипете ја смесата во длабок сад и оставете ја да се олади на собна температура.
  3. Потоа додајте ги јајцето, ванилата и брашното и убаво измешајте. Со лажица вадете топчиња од смесата и ставајте ги на хартија за печење во тепсија, на растојание од 4 см меѓу нив. Нежно измазнете го со виљушка секое топче.
  4. Печете ги на температура од 180 степени Целзиусови, додека да добијат златножолта боја. Послужете ги откако ќе се оладат.

На здравје!

Related posts

Шеќерни колачиња

Biba

Домашен леб што не се меси

Biba

Пире што можете да го подготвите еден ден порано

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.