Технологија

Машина која од воздух произведува вода

Направата со назив “SkyWater” има способност од воздухот да произведува вода. Изумот е на тим од инженери од Калифорнија кои за него добија награда од 1,5 милиони долари.

Принципот на кој функционира направата е многу едноставен. Во основа, се состои од големи метални котли кои воздухот го кондензираат, и водата претходно пречистена ја складираат во резервоарите како вода за пиење. Направата може да се напојува со соларни панели, така што обезбедува комплетна автономија и можност за користење во области каде нема што струја и водовод.

За инвентивноста на направата и целиот систем, здружението Water Abundance XPRIZE го награди тимот со парични средства.

Направата ќе биде корисна не само за Калифорнија, САД, туку и за целата планета, бидејќи се смета дека во земјината атмосфера има огромни количини свежа вода која чека да биде преработена.

Слични написи

Huawei го презентираше преклопувањето на новата генерација – Huawei Mate Xs

admin

Скафандерите на НАСА се преголеми за женскиот тандем што требаше да оди на вселенска прошетка

Biba

Русија ќе се двои од светскиот интернет

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.