Гастрономија

Мафини со банана

 

Потребни состојки:

1 1/2 чаша брашно

1 прашок за печиво

1 лажичка сода бикарбона

1/2 лажичка сол

3 големи банани

1/2 чаша шеќер (може и 3/4 чаша кафеав шеќер)

1 јајце

1/3 чаша стопен путер

Начин на подготовка:

  1. Брашното, прашокот за печиво, содата и солта помешајте ги во еден сад. Бананите испасирајте ги, па заедно со јајцата, стопениот путер и шеќерот, измешајте ги во еднолична смесата.
  2. Оваа смеса додајте ја во брашното и измешајте сите состојки да се соединат. По желба може да додадете малку цимет, сечкани ореви, ванила и други зачини.
  3. Со лажица од оваа смеса наполнете ги калапите кои претходно сте ги намастиле или сте ставиле хартиени корпички.
  4. Печете 10-15 минути во рерна загреана на 180 степени Целзиусови ако се калапите мали,  а ако се поголеми печете ги 20-30 минути.

На здравје!

 

Слични написи

Италијанско тирамису

Biba

Похувани тиквички во рерна

Biba

Оригиналиот рецепт за грав од ЈНА, точен до грам

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.