Гастрономија

Мармалад од јаболки и мандарини

 

Потребни состојки:

1 кг јаболки

3 мандарини

шеќер

сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Зрелите јаболки убаво измијте ги, потоа излупете ги и исчистете ги од семките.
  2. Ставете ги во тенџере со малку вода и варете со покриен капак.
  3. Кога сосема ќе омекнат исцедете ја водата, испасирајте ги јаболките, додајте шеќер и сок од лимон по вкус, и ставете ги внатре излупените и на ситни парчиња исечкани мандарини.
  4. Продолжете со варење додека се добие густината која ви одговара и потоа сипете го мармаладот во загреани тегли кои добро ќе ги затворите со капак.

На здравје!

 

Слични написи

Свежа овошна тирамису торта

Biba

Похувани тиквички во рерна

Biba

Плескавици од компири

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.