Гастрономија Избор на уредникот

Малку поинаква салата со марула

 

Потребни состојки:

10 чаши марула, исечкана или искината со раце

2 средни јаболка, исечкани на коцки

2 средни круши, исечкани на коцки

1 чаша рендан кашкавал

1/2 чаша суви боровинки

Прелив:

6 лажици лимонов сок

3 лажици канола масло (масло од репка)

1-1 1/2 лажичка рендан или ситно исечкан кромид

1-1 1/2 лажичка сенф

1/2 лажичка сол

1/2 чаша исечкани и малку засолени бразилски ореви

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад за салата измешајте ги првите пет состојки.
  2. Во друг сад измешајте го лимоновиот сок со маслото, потоа додајте го кромидот, сенфот и солта. Повторно измешајте.
  3. Со овој сос прелијте ја салатата одозгора и на крај посипете ги исечканите бразилски ореви.

На здравје!

 

 

Слични написи

Плескавици од стар леб

Biba

Пржена зелка со колбаси

Biba

Едноставен рецепт за пилешко со шампињони

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.