Забава

Мажите со поголем стомак се подобри љубовници

Иако многу жени, опишувајќи го идеалниот маж, сонуваат за убавината на издлабено тело, научниците тврдат дека е подобро да го насочите погледот кон оние чија фигура повеќе личи на Хомер Симпсон.

Иако можеби нема привлечна фигура на прв поглед, мажот со пивски стомак може да ве изненади и на други важни начини. Студијата на научници од Турција во 2017 година покажа дека мажите со прекумерна тежина со истакнат стомак можат да издржат многу подолго во кревет од послабите мажи.

 

Man showing his fat on the stomach isolated over gray

Научниците ја истражувале врската помеѓу индексот на телесна маса (БМИ) и сексуалните перформанси на 100 мажи кои признале дека имаат проблеми со одредени потешкотии кога станува збор за сексот во споредба со оние кои не можеле да се пожалат на својот потенцијал.

Резултатите укажаа на фактот дека мажите со повисок индекс на телесна маса и поголем стомак можеа да издржат во просек 7,3 минути во кревет, додека послабите субјекти едвај две минути. Разликата од пет минути е доста значајна. Всушност, тие откриле дека и послабите момци имаат поголема веројатност да страдаат од предвремена ејакулација, пишува YourTango.

Така, убавината од теретана всушност може да биде многу полоша во кревет од некој многу помалку тон или дури и буцкаст. Ова може да биде малку разочарување ако барате само маж со дефинирани мускули и атлетски изглед.

Од друга страна, ако сте од оние кои тешко одолеваат на грицките доцна, ќе бидете во добро друштво и сигурно нема да судите за нечиј вишок стомак. На прв поглед, ова изгледа контраинтуитивно, па многу луѓе се прашуваат дали сексуалниот живот не е одраз на општата здравствена состојба, особено во контекст на предупредувањата за опасностите од дебелината. Сепак, научниците велат дека е покомплицирано од тоа.

Повеќето сало на стомакот, велат тие, значи дека дотичниот маж има повеќе од женскиот полов хормон естрадиол, кој помага да се спречи оргазам. Научниците дури отидоа толку далеку што велат дека мажите со помалку мажествено тело имаат предност во перформансите во споредба со атлетските типови.

Слични написи

Пет занимливости за петок 13

Biba

Научниците тврдат дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

dart

Костим за капење од изолир лента кој повеќе открива отколку што сокрива

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.