Гастрономија

Ледено кафе со Нутела

 

Потребни состојки:

1 чаша сварено појако кафе, турско или филтер

1/2 чаша млеко

1 лажица крем Нутела

коцки мраз

шлаг (по желба)

Начин на подготовка:

  1. Чоколадниот крем ставете го во врелото кафе и мешајте додека да се стопи. Ставете го кафето да се олади во фрижидер.
  2. Висока чаша наполнете ја со коцки мраз и врз него сипете ги оладеното кафе и млекото. Опционално, ако не сакате да ви се разреди вкусот на кафето со вода, коцките мраз наместо со вода може да ги направите со сварено и замрзнато кафе.
  3. Најодозгора кафето може да го декорирате со шлаг.

На здравје!

 

Можеби ќе ве интересира

Песто од босилек

Biba

Спанаќ потпечен со сирење

Biba

Брза и едноставна италијанска чорба од грав

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.