12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Забава

Легендарниот Пикасо го создаде постерот за филмот „Битката на Неретва“, а за возврат побарал само вино

Легендарниот Пабло Пикасо го создаде постерот за филмот на Вељко Булајиќ „Битката на Неретва“, а за возврат побара само гајба шишиња југословенско вино.

Пикасо го гледал документарниот филм на Булајиќ „Скопје ’63“, кој зборува за катастрофалниот земјотрес во Скопје. Филмот ја доби наградата “Златна нимфа” во Монте Карло во 1964 година. Сликарот присуствувал на оваа церемонија и му пришол на режисерот за да му честита.

Булајиќ го прашал дали би сакал да работи на плакатот за „Битката кај Неретва“, што Пикасо со задоволство прифатил. Ја користел својата слика „Силувањето на жените сабини“.

 

Премиерата на „Битката на Неретва“ се одржа на 29 ноември 1969 година во Сараево. Присутни беа бројни познати личности, а меѓу нив беше и Јосип Броз Тито.

Улогите ги толкуваа: Милена Дравиќ, Љуба Тадиќ, Велимир Бата Живојиновиќ, Јул Бринер, Љубиша Самарџиќ, Орсон Велс, Борис Дворник, Раде Марковиќ, Силва Косина, Харди Кругер и други.

Факт е дека светскиот успех на оваа филмска продукција изгледа речиси нереално од сегашна перспектива. Производствените компании на Балканот продолжуваат да соработуваат, но во многу помала мера. Можеме само да замислиме позначајна соработка со странски компании. Исто така, младите актери имаат исклучително тешка задача, а тоа е да го достигнат успехот на филмските легенди споменати претходно.

Слични написи

Уметник низ стрип ја опишал бременоста на својата жена

Biba

Секси пикантерии што се пребаруваат на интернет според Гугл

Biba

Зошто ги гризете усните кога слушате музика што ви се допаѓа или додека танцувате

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.