Автомобилизам

Легендарната Тојота Супра од филмот „Брзи и бесни“ е продадена за 550.000 американски долари

 

Филмот од 2001 година „Брзи и бесни“ ја однесе сцената на американските тјунери на глобално ниво, а иконата е секако Тојота Супра управувана од Брајан О’Конор (Пол Вокер). Овој автомобил се појави на аукција и доби нов сопственик.

Аукцијата на куќата Барет-Џексон се одржа во Лас Вегас од 17 до 19 јуни, а новиот сопственик издвои 550 000 американски долари за легендарниот автомобил.

 

Супру беше создадена за првиот филм во Шарк шип во Ел Сегундо, Калифорнија, а исто така беше користен и во вториот со златен изглед. По снимањето на вториот филм, автомобилот е вратен во оригиналниот изглед.

Тоа значи дека е обоен во портокалова боја од бонбони од опсег на моделот Диабло на Ламборгини, а каросеријата вклучува преден спојлер и прагови на Бомекс, хаубата  на моторот на ТРД, алуминиумски заден спојлер АПР и 19-инчни тркала со пет краци.

 

Автомобилот е придвижуван од 3 литарски 6 цилиндричен турбо-полнач во комбинација со четиристепен автоматски менувач.

Вокер загина во сообраќајна несреќа на 30 ноември 2013 година во Санта Кларита, Калифорнија.

Можеби ќе ве интересира

Aston Martin го претстави ексклузивниот DBS Superleggera TAG Heuer Edition

Biba

Smart For Two тјуниран од германската компанија Мансори

Biba

Изненадување за Ферари на самиот почеток на Формула 1 натпреварувањето

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.