Крцкави чоколадни плочки

 

Потребни состојки:

400 г чоколадо (млечно или темно)

2 чаши крцкави житарки

Начин на подготовка:

  1. Во длабок сад стопете го чоколадото, потоа додајте ги крцкавите житарки и убаво измешајте да се соединат состојките.
  2. Смесата истурете ја во тавче на кое претходно сте ставиле хартија за печење, израмнете ја и ставете го тавчето во фрижидер најмалку 30 минути да се стегне смесата.
  3. Извадете го тавчето од фрижидер и исечете го чоколадото на лентички или форми по ваш избор. Во добро затворен сад во фрижидер, чоколадните плочки можат да траат до еден месец.

На здравје!

 

Копирањето на содржината е забрането!