Select Page

Колаче со лимон

Колаче со лимон

 

Потребни состојки:

70 г путер на собна температура

120 г шеќер

2 јајца

140 г брашно

1 лажичка прашок за пециво

ситно изрендана кора од 1 лимон

50 мл млеко

За преливот:

30 г шеќер

сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.
  2. Путерот и шеќерот изматете ги со миксер да добиете пенеста смеса. Додајте ги јајцата и повторно изматете. Потоа во смесата ставете ги брашното, прашокот за пециво, кората од лимон и млекото, и измешајте со дрвена лажица да се изедначат состојките.
  3. Истурете ја смесата во тавче обложено со хартија за печење и печете 25-30 минути.
  4. Потоа лимоновиот сок измешајте го со шеќерот. Овој прелив излејте го врз колачето додека е сè уште топло. Послужете го колачето откако целосно ќе се олади. Можете да го декорирате со ситно изрендана кора од лимон.

На здравје!

 

Наши пријатели

Патување низ времето

Follow Us

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.