Гастрономија

Колаче со врело млеко

 

Потребни состојки:

1/2 чаша путер

1 чаша млеко

2 лажички екстракт од ванила

4 јајца (на собна температура)

2 чаши шеќер

2 чаши брашно

2 лажички прашок за печиво

1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Во тавче на ниска температура стопете го путерот. Додајте ги млекото и ванилата и мешајте додека смесата да се сврели, но да не зоврие. Намалете ја температурата уште малку.
  2. Во друг сад изматете ги јајцата со шеќерот, а кога смесата ќе се згусти во неа полека сипете го врелото млеко и мешајте со миксерот на ниска брзина.
  3. Брашното, прашокот за печиво и солта измешајте ги заедно. Откако смесата со јајца и млеко ќе стане еднолична, додајте ги сувите состојки.
  4. Кога ќе добиете конзистентна смеса, истурете ја во тавче кое претходно сте го намастиле и набрашниле и печете го колачето во рерна загреана на 160 степени Целзиусови околу еден час. Откако тестот со чепкалка ќе покаже дека е испечено, извадете го и оставете го да се олади.
  5. Колачето сервирајте го декорирано со шеќер во прав, шлаг или свежо овошје, по ваш избор.

На здравје!

 

Слични написи

Јафа бомбици

Biba

За оваа чоколадна торта ви требаат само шест состојки и готова e за пет минути

dart

Салата со брокула и сланина

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.