Коктел џин-тоник

 

Потребни состојки:

100 мл џин

300 мл тоник

сок од 1 лимон (или лимета) плус неколку кришки за декорација

неколку гранчиња рузмарин

коцки мраз

Состојките се доволни за две лица.

Начин на подготовка:

  1. Две изладени чаши наполнете ги со мраз.
  2. Сокот од лимон поделете го на половина, во двете чаши подеднакво.
  3. Во секоја чаша сипете по 50 мл џин.
  4. Додајте по 150 мл тоник.
  5. Коктелот декорирајте го со неколку гранчиња рузмарин и послужете го веднаш.

На здравје!

 

 

Забрането е копирање на текстот!