Здравје

Киселини за време на бременоста

Повеќето бремени жени ги мачат киселини во желудникот за време на бременоста, но тоа не е ништо чудно. Обично започнува во првиот или вториот триместар и трае до породувањето. Жарењето во желудникот е предизвикано од притисокот што матка која расте го врши на стомакот. Содржината на желудникот се притиска нагоре и се враќа во хранопроводот, пришто стомачната киселина ја оштетува слузокожата и предизвикува болка. Чувството е многу непријатно, но постојат неколку начини да го ублажите:

  • Јадете помали порции храна и почесто. Ако јадете многу, притисокот ќе биде поголем, што може да предизвика киселините да се вратат низ хранопроводот
  • Јадете побавно и добро џвакајте ја храната, бидејќи така полесно и побрзо ќе се свари
  • Не јадете многу зачинета или претерано мрсна храна. Многу зачинета или мрсна храна предизвикува и посилни киселини
  • Избегнувајте да пиете со оброците. Пиењето додека јадете ќе предизвика желудникот да се прошири уште повеќе и може да предизвика содржината на желудникот да се искачи во хранопроводот
  • Пијте течност помеѓу оброците
  • Не јадете и не пијте ништо пред да легнете. Ова ќе му даде шанса на вашиот стомак да свари барем дел од храната, а киселината нема да ви пречи
  • Не носете премногу тесна облека. Претесните панталони исто така можат да направат притисок врз стомакот и да предизвикаат киселини
  • Откако ќе јадете, избегнувајте да се наведнувате и превиткувате. Не чистете следните неколку часа, не земајте ништо од подот и не изведувајте слични движења и активности

Слични написи

Откривање на Алцхајмерова болест со помош на вештачка интелигенција

Biba

Забите не треба да се мијат веднаш по јадењето

Biba

Напиток за слабеење кој се подготвува за две минути

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.