Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Кафе со карамел сос

  •  
  •  

 

Потребни состојки:

1 чаша млеко

1/4 чаша карамел сос (дома направен или купечки)

1 лажичка кафеав шеќер

2 чаши сварено кафе (околу 450 мл)

шлаг или матена слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Во лонче на средна температура ставете го млекото, карамелот и кафеавиот шеќер. Оваа мешавина загревајте ја 4-5 минути со постојано мешање, додека да стане пенеста.
  2. Кафето направете го на вашиот омилен начин и сипете го во две чаши.
  3. Додајте ја подеднакво на двете места мешавината со млеко и измешајте.
  4. Во кафето додајте шлаг и одозгора декорирајте со карамел. Уживајте во вкусниот напиток.

На здравје!