Убавина

Како и колку често треба да ги чистите четките за шминка

 

Повеќето жени ги занемаруваат четките за шминка, односно дозволуваат користените производи да се акумулираат на нив со недели. Шминкерите предупредуваат дека мора редовно да се чистат за да не се појават бактерии кои создаваат проблеми со кожата.

Практикувањето на следниве совети за чистење додатоци за шминка, ќе ви помогнат да ја одржувате кожата во најдобра можна состојба.

– Четките што се користат за нанесување производи во прав треба да се чистат еднаш или двапати неделно. Тука спаѓаат руменило, бронзер и слично.
– Четките што се користат за нанесување течни производи треба да се чистат секој ден бидејќи се склони кон собирање бактерии кои можат да предизвикаат инфекции. Овој тип на производи вклучува течна пудра, коректор, сенки итн.
– Сунѓерите треба да се чистат секој ден бидејќи остануваат влажни некое време по употребата.

 

Што треба да користите за чистење на четките

– Бебешките шампони имаат добар ефект бидејќи се направени од нежна формула, особено ако четките се направени од природни влакна.
– Сапун од слонова коска прилично добро ја отстранува течната шминка од четките.
– Детергентот за миење садови е одличен за длабоко чистење на сунѓерите.
– Се разбира, секогаш можете да купите средство за чистење четки што можете да го најдете во скоро секоја аптека.
– Може да ставите силиконски чистач за четки за шминка во мијалникот и да го користите за чистење.

Како да се исчистат четките

– Влажни ги со вода.
– Истурете го средството за шистење на дланката и поместувајте ја четката на дланката со нежни, кружни движења. Можете да го направите ова и на силиконски чистач.
– Исплакнете ја четката. Повторете го овој чекор додека не забележите дека водата за плакнење е чиста.
– Притиснете ги влакната од четката за коса за да се ослободите од вишокот вода. Не стискајте премногу силно.
– Ставете ја четката на крпа и оставете ја да се исуши преку ноќ.

Можеби ќе ве интересира

Правила за уредна и негувана брада

admin

Неколку трикови за шминкање со кои очите ќе изгледаат визуелно поголеми

Biba

Како да ги избегнете црвенилото, поткожните влакна и крвавењето, кога ја бричите бикини зоната

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.