Здравје

Како да ја ублажите мачнината при патување со природни состојки

Според статистиката еден од тројца имат проблеми со гадење при патување. Ова состојба се вика кинетоза и влијае на голем процент од популацијата.

Природни состојки кои можат да ви помогнат кога ке се најдете во оваа ситуација.

Повеќе видови на чаеви можат да ви помогнат, како камилица, лаванда, нане. Чаевите консумирајте ги без шеќер и мед за да спречите спротивен ефект.

Ѓумбирот е одличен лек против мачнина. Ги намалува непријатните ефекти, без оглед на тоа дали го консумирате во свежо или исушено. Земете мало парче ѓумбир, коцка од 1см или мало лажице ѓумбир во прав пола час пред да тргнете и безбедни сте од мачнината.

 

Слични написи

Чоколадното млеко е подобро од спортските енергетски пијалаци

Biba

На кои сè начини дињата го заштитува здравјето

Biba

Како трчањето успешно да го замените со одење

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.