12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Здравје

Како да спиете за време на бременоста

Дознајте која е најдобрата положба за спиење и како да се одморите доволно за време на бременоста.

Еве неколку прашања и одговори на оваа тема:
1. Која е најдобрата положба за спиење?
Трудниците мора да спијат и да се одморат во поза која најмногу им одговара.
2. Дали има исклучоци?
Има неколку исклучоци. Ако мајката има ризична бременост, тогаш најдобрата положба е да спие на страна. Не се препорачува лежење на грб.


3. Дали е безбедно спиењето на грб?
Не се препорачува спиење на грб во текот на ноќта. Но, претпоставката е дека трудницата ќе се сврти неколку пати во текот на ноќта. Спиењето на грб веројатно ќе предизвика почесто мокрење во текот на ноќта.
4. Што е со спиењето на стомак?
Дури и спиењето на стомак е безбедно во нормална бременост. Но, сигурно во одреден момент станува непријатно. На почетокот на вториот триместар, можеби ќе треба да легнете малку повеќе на страна и да го поддржите горниот дел од ногата со перница.
5. Дали сите пози навистина се безбедни за нероденото бебе?
Секоја поза која е удобна за вас е безбедна за вашата бременост. Женското тело е подготвено за секоја од овие пози, така што тие не претставуваат опасност за бебето.
6. Дали на бебето ќе му биде непријатно во некоја од овие пози?
Бебето во стомакот не чувствува непријатност. Тоа плови во бестежинска средина и секогаш има простор за истегнување. Не грижете се за бебето, туку за вашата удобност.
7. Како да се одморите доволно?
Мора да спиете на квалитетен душек кој добро ќе се прилагоди на обликот на вашето тело. Помага ако ставите перница или две меѓу нозете така што горниот дел од ногата да биде на ниво на колкот. Мајките во доцната бременост мораат почесто да ги менуваат позициите кога спијат, па обично не спијат доволно. Затоа трудниците мора да одмараат и во текот на денот.

Слични написи

Пушењето во бременоста двојно го зголемува ризикот од смрт за бебето

Biba

Ефектите на куркумата врз здравјето

dart

Сан Франциско ќе биде првиот американски град кој ќе забрани е-цигари

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.