Наука

Како да се направи серум против змиски отров

 

Со доаѓањето на летото, многумина поминуваат време во природа, а престојот во природа носи ризик од каснување од змија.

Како да се направи серум против змиски отров?

За да создадат противотров што спасува животи, научниците користат коњи кои се одгледуваат на посебни фарми. На коњите им се инјектираат мали дози на отров, а телото на коњот произведува антитела, или протеини кои го напаѓаат и уништуваат отровот во телото. После тоа, научниците ги користат овие антитела за да направат серум кој спасува животи во случај на каснување од змија.

 

Техничарот зема отров од еден вид змија, кој научниците сакаат да го направат антиген.

Мала доза отров се инјектира во коњот. Токсините во отровот го активираат имунитетниот систем на коњот да произведува антитела кои ги неутрализираат тие специфични токсини.

Следната година коњот прими неколку стимулативни инјекции со зголемено количество отров. На крајот, коњот произведува толку многу антитела што е имун на отровот.

Техничарот ја црпи крвта на коњот, а потоа ги користи инструментите за цртање на плазмата, дел од крвта што содржи антитела, а останатата крв се враќа на коњот.

Плазмата се испраќа во лабораторија, каде што се прочистува и пакува како течен серум или замрзнат прав. Потоа се испраќа во шишиња до аптеките.

Лицето каснато од змија бара помош од лекар, а потоа лекарот му вбризгува противотров во вените. Антителата циркулираат низ телото и ги неутрализираат молекулите на токсинот.

Related posts

Зошто да се опкружите со повеќе книги отколку што некогаш ќе имате време да прочитате

Biba

Мистерии на Месечината за кои НАСА нема објаснување

Biba

Научниците пронајдоа микропластика во месото, млекото и крвта на домашните животни

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.