И Владе Дивац влезе во Куќата на славните на НБА

 

Славниот Владе Дивац се придружи на легендите во Куќата на славните на НБA, објави познатиот новинар на ЕСПН, Адријан Војнаровски.

Информацијата ја пренесе преку Твитер, каде што напиша:

“Владе Дивац е избран за влез во Куќата на славните. Тој е еден од седумтемина кошаркари на НБА со 13.000 постигнати поени, 9.000 скокови, 3.000 асистенции и 1.500 блокади”.

Дивац е вториот Српски кошаркар во Куќата на славните на НБА заедно со Дражен Далипагиќ и петти кошаркар од регионот заедно со Дражен Петровиќ, Крешимир Ќосиќ и Дино Раѓа.

Во моментов, Владе Дивац е генерален менаџер на Сакрамето Кингс, а во својата кариера играше за Слога, Партизан, Лејкерси, Сакраменто Кингс, Црвена Ѕвезда и Шарлот Хорнетс.

 

Копирањето на содржината е забрането!