Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Италијанско тирамису

  •  
  •  

Потребни состојки:

40 пишкоти (приближно)

200 мл сварено и процедено кафе

500 гр сирење маскарпоне

500 гр слатка павлака

200 гр шеќер во прав

2 лажици какао

4 лажици ликер од кафе

1 лажичка лимонов сок

Начин на подготовка:

Фил:

Слатката павлака изматете ја со постепено додавање на шеќерот во прав. Кога ќе се измати, со лажица додавајте го маскарпонето, потоа лимоновиот сок и измешајте убаво да се соединат состојките.

Постапка за редење:

Во оладеното и процедено кафе додајте го ликерот и измешајте. Пишкотите потопувајте ги во кафето и редете ги во правоаголно тавче. Кога ќе се покрие дното на тавчето со пишкоти, врз нив полека намачкајте половина од филот. Постапката повторете ја уште еднаш за останатите пишкоти и фил. Најодозгора со цедалка наросете какао или ситно рендано чоколадо.

На здравје!