Љубов и секс

Зошто не треба да глумите оргазам

Многумина можат да препознаат дали нивниот партнер одглумил оргазам или вистински го доживеал. Затоа експертите советуваат да не се трудите да одглумите зашто така повеќе си наштетувате себеси отколку на партнерот.

Научници од Универзитетот во Онтарио наведуваат дека е невозможно да се одглуми оргазам од причина што постојаниот партнер може да го препознае тоа и на тој начин ја намалувате или оневозможувате веројатноста дека партнерот ќе успее да ве задоволи и да ве доведе до кулминација.

Велат дека на овој начин го срушија митот за наивните мажи на кои може да им се продаде приказната дека сте доживеале оргазам.

Тие спроведоа истражување во кое мажи и жени беа испитувани дали и колку често глумат дека имале оргазам. Со анализирање на податоците кои се добиени, утврдиле дека двата пола речиси со еднаква прецизност можат да утврдат дали и колку често нивниот партнер глуми.

Сепак, мажите за нијанса грешат повеќе од жените во препознавањето на глумата на партнерката.

На крајот, научниците ја поставија теоријата дека нема причина да се глуми кога тоа може да доведе до повторување на истата рутина на партнерот и со тоа константно да се доведуваме до неможност на постигнување на оргазам при секс.

Можеби ќе ве интересира

Трикови за да го освежите вашиот сексуален живот

Biba

Секс поза која гарантира вртоглави оргазми

Biba

Aпстиненцијата од секс ја намалува самодовербата, предизвикува анксиозност и пад на имунитетот

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.