12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Наука

Зошто не треба да ги убивате пајаците во вашиот дом

Постојат неколку причини зошто никогаш не треба да убиете пајак што го гледате во вашиот дом.

Треба да се запомни дека повеќето од нив воопшто не се опасни, а некои јадат штетници и инсекти кои пренесуваат болести, меѓу кои се и комарците. Во Африка постои и еден вид пајак, наречен скокачки пајак, кој јаде само комарци полни со крв.

Се разбира, другите видови јадат и лебарки, молци, итн. Значи, пајаците се корисни затоа што можат да придонесат за заштита на нашето здравје.

Истражувањето објавено во списанието The Science of Nature покажува дека сите пајаци во светот јадат помеѓу 400 и 800 тони инсекти и други мали животни годишно.

Неодамна е докажано дека пајаците играат важна улога во екосистемот. Имено, научникот Мартин Нифелер изјави дека пајаците глобално се важни за намалување на бројот на инсекти и одржување на природната рамнотежа.

Во народната медицина се користеле пајакови мрежи за заздравување на раните и за намалување на крварењето. Современата медицина открива дека пајаковите мрежи се богати со антисептик вебицилин и витамин К, кој игра важна улога во згрутчувањето на крвта. Дури се користи во некои земји за лекување на срцева аритмија и Алцхајмерова болест.

Се разбира, сосема е природно некои луѓе да се плашат од пајаци, но и покрај тоа, не треба да им наштетувате. Најдобро е да го фатите во некакво кутивче и да го пуштите назад во природата.

Слични написи

Климатските промени си го прават своето – таму каде што беше мраз, сега е вода

Biba

Разоткриен е митот за местото на кое се среќаваат два океана

Biba

Климатските промени и недостигот на пиво

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.