Забава

Зошто ги гризете усните кога слушате музика што ви се допаѓа или додека танцувате

 

Појавата на гризење на усните додека ја слушате вашата омилена песна или додека танцување на песна што ви се допаѓа е сосема нормална. Тоа се случува затоа што  ја чувствувате музиката.

Усните се преполни со нерви и благата болка што ја чувствуваме додека ги гриземе поттикнува лачење на ендорфин, хормонот што предизвикува убави емоции.

Друго објаснување за оваа појава е и тоа дека гризењето на усните е фацијална експресија што ја забележуваме кај голем број на музичари, а се појавува од истата причина поради која луѓето прават гримаси додека доживуваат оргазам или кога нешто ќе ги заболи. Сето тоа е начин на кој покажуваме како се чувствуваме.

Со гризењето на усните праќате сигнал дека сте добро расположени, а тоа може да поттикне и луѓето околу вас да се чувствуваат поубаво.

 

Слични написи

Знаете ли колку калории може да се потрошат со 60 минути пливање?

Biba

Несекојдневен одмор во пештера

Biba

Најчудниот вулкан на светот

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.