Здрави палачинки од овесно брашно

 

Потребни состојки:

1 чаша овесно брашно

2/3 чаша млеко (за поздрава варијанта ставете оризово, соино, кокосово, овесно млеко)

2 испасирани банани

прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги со миксер или во блендер, да добиете конзистентна густа смеса. По желба, додајте 1 лажица семе од чиа за додатна енергија.
  2. Пржете ги палачинките на малку кокосово масло и сервирајте ги со јаткасто или со свежо овошје.

На здравје!

Don`t copy text!