Гастрономија

Здрави палачинки од овесно брашно

 

Потребни состојки:

1 чаша овесно брашно

2/3 чаша млеко (за поздрава варијанта ставете оризово, соино, кокосово, овесно млеко)

2 испасирани банани

прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги со миксер или во блендер, да добиете конзистентна густа смеса. По желба, додајте 1 лажица семе од чиа за додатна енергија.
  2. Пржете ги палачинките на малку кокосово масло и сервирајте ги со јаткасто или со свежо овошје.

На здравје!

Слични написи

Шеќерни колачиња

Biba

Фрапе од вишни за освежување и враќање на енергијата

Biba

Бела пица со песто од магдонос

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.