12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Гастрономија

Збогатете го вкусот на утринското кафе на едноставен начин

Наутро после будење или попладне кога концентрацијата почнува да ни паѓа, обично посегнуваме по кафето.

Ако кофеинот е неизоставен дел од вашето секојдневие, можете од време на време да го зачините вашето кафе со чоколадо и да се напиете мока или мокачино.

Американски научници утврдиле дека комбинацијата на какао од чоколадото и кофеин од кафето мока, ја зголемува концентрацијата и будноста додека истовремено го намалува нивото на анксиозност.

Овие две состојки одлично се надополнуваат, затоа што кафето го зголемува дејството на чоколадото.

 

Слични написи

Магичен леб без месење

Biba

Бели тестенини со павлака, пилешко и зеленчук

Biba

Нугатино торта

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.