Здравје

Зашто е важно да се комбинира внесувањето на минералот железо со витамин Ц

—Витаминот Ц е најпознатиот и најчесто употребуваниот витамин од сите останати.—Тој е витамин растворлив во вода и е еден од најважните витамини за човекот. —Намирници богати со витамин Ц се: шипинките, магдоносот, јагодите, брокулата, цитронот, кивито, портокалите…

—Бенефитот од внесување доволно витамин Ц вклучува: зајакнување на имунитетот, прочистување на организмот од токсини, забрзување на заздравувањето на раните, ја регулира работата на хормоните, спречува појава на скорбут, го намалува холестеролот и штити од срцеви заболувања, ја подобрува апсорпцијата на железото во крвта.

—Железото е од витално значење за сите клетки во телото. —Негова примарна функција е да го пренесува кислородот низ телото, бидејќи е составен дел на хемоглобинот во крвта и е дел од миоглобинот во мускулите. Миоглобинот е протеин кој го носи кислородот до мускулните влакна. —Кога во крвта нема доволно од овој минерал настанува анемија, односно слабокрвност.

—Симптоми за недостаток на железо во крвта се: замор, вртоглавица, низок крвен притисок, намален апетит, склоност кон инфекции и намален имунитет, кршлива коса и нокти, нарушување на спиењето, болки во стомакот, бледило.

—Железото може да биде во две форми: хем и нехем, кои различно се апсорбираат во телото. —Хем железото се наоѓа само во месо, риба и живина и многу полесно се апсорбира во организмот. —Нехем железото го има во јаткастите плодови, овошјето, зеленчукот, мешункастите растенија и во некои семиња. —За апсорпција на нехем железото (кое доаѓа од растително потекло) многу е важно тие намирници да се комбинираат со силни извори на витамин Ц (на пр. портокали, цитрони, јагоди, магдонос, брокула, киви, патлиџан, лимон…).

Можеби ќе ве интересира

Брзата храна влијае негативно и на физичкото и на психичкото здравје

Biba

Здравствени состојби што можат да се влошат ако јадете патлиџани

Biba

Јогуртот помага во намалувањето на килограмите

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.