Вести

Заживеа првото бесплатно училиште за музика, уметности и вештини за деца во социјален ризик

 

Здружението  „Проект Среќа“, месецот на детето ноември го започна со долгоочекуваниот проект – Прво бесплатно училиште за музика, уметности и вештини – „Гитари, дирки и свирки“.

Целта е да се создадат што повеќе услуги, со кои значително ќе се подобри квалитетот на живеење на децата со помалку можности (во кои спаѓаат сите категории на „социјален ризик“), но и да им се дадат услови за подобра едукација, неформално образование и пристап до културни активности, вештини, и сè она кое во иднина ќе ги направи конкурентен и квалитетен дел од ова општество.

 

 

Во новите интерактивни простории на здружението ќе се одржуваат и часовите по драма на детското драмско студио ,,Неверленд“ за деца со помалку можности,  но и останати активности за деца. Пријавувањето на дечињата е во тек, уписите се отворени за деца од 6 до 14 години, а предност имаат оние кои се во најтешка категорија на социјален ризик.

 

 

Можеби ќе ве интересира

Детски Зоо маскенбал во скопската Зоолошка градина

Biba

Претстојниот Skopje Wine Expo 2019 нуди богата музичка програма

admin

Скопската Зоолошка градина денес е домаќин на првиот Детски зоо маратон

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.