Љубов и секс

Жените откриваат кои пози најлесно ги доведуваат до оргазам

 

Најдобрите позиции за секс најчесто се и наједноставните. За да се доведе жена до оргазам не треба да се биде експерт за камасутра или да се применуваат специјални техники.

Трите најпознати, најкористени и позиции кои најлесно може да ја доведат жената до оргазам, се мисионерската, т.н. “doggy” и позата “каубојка”, кога жената има комплетна контрола на движењата.

  • Каубојка. Оваа позиција ја сакаат и мажите и жените. Тоа е позиција во која жената има комплетна контрола на движењата, на темпото и на длабочината на пенетрацијата, со што најдобро и најлесно може да доживее оргазам. Мажите ја сакаат оваа поза поради можноста да ја гледаат својата партнерка и воедно да ги стимулираат нејзините гради.
  • Кучешка поза (doggy). Пенетрацијата од задната страна овозможува врвот на пенисот да достигне до цервиксот, кој е исполнет со многу нервни завршетоци кои жената ја доведуваат до оргазам.
  • Мисионерска поза. Оваа поза овозможува најголема интимност меѓу партнерите, затоа што можат се гледаат во очи, и се остварува максимален контакт кожа со кожа. На овој начин дополнителна стимулација е триењето на делот околу вагината и клиторисот, со што полесно се постигнува оргазам.

 

Слични написи

Наскоро секс без опасност од забременување

Biba

Еволуција на интимната фризура низ времињата

Biba

Пет митови за машкото тело и сексуалноста

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.