Убавина

Ефектот на кафето во убавината

Шољичка свежо сварено кафе е совршен начин да го започнете денот.

Попладневното кафе е еднакво на пет минути релаксација.

Кофеинот е исто така одличен во светот на козметиката за стимулирање и будење на кожата и може слободно да го вклучите во вашата дневна рутина за разубавување.

Кафето е добро за вашата коса и кожа затоа што содржи кофеин. Оваа состојка во козметиката е многу ценета. Ако ги погледнете етикетите на козметиката што ја користите, ќе забележите дека кофеинот е присутен во многу формули.

Се разбира, во зависност од типот на кожата и подрачјето што се третира, кофеинот делува на различни начини.

Ексфолирачка маска

Кафето е природен ексфолијант и е одлично за отстранување на мртвите клетки од кожата. Го стимулира производството на колаген и има антиинфламаторно дејство.

По релаксирачката маска со кафе, кожата на вратот и лицето ќе биде мека, чиста и мазна.

Ви треба:

1 чаша мелено кафе (150 г)
1 чаша кафеав шеќер (200 г)
3 лажици маслиново масло (48 г)
2 лажици мед (50 г)

Како се подготвува:

Измешајте ги сите состојки во сад и проверете маската да не е премногу густа. Текстурата треба да биде прилично лесна за да можете лесно да ја нанесете на лицето. Нанесете слој маска по целото лице и вратот. Додека го правите ова, искористете ја можноста да ја масирате кожата. Оставете го на лицето додека не се исуши и исплакнете со топла вода.

Затворете го садот и ставете го остатокот од маската во фрижидер. Нанесувајте ја маската еднаш неделно.

Ексфолијација на усните

Усните се основата за убава насмевка, па затоа треба да се чуваат хидрирани и здрави. Ова може да се постигне со консумирање на доволно вода, со користење на дневни мелеми за усни и отстранување на сувата кожа. Добра работа е што можете да направите едноставно и евтино чистење дома.

Ви треба:

1 лажичка мелено кафе
2 лажици маслиново масло (или кое било друго масло по ваш избор)

Како се подготвува:

Измешајте ги двете состојки во сад додека не се поврзат. Треба да добиете цврста паста. Нанесете ја смесата на усните и нежно масирајте со кружно движење со прстот. Користете ја најмалку три пати неделно. Исплакнете со вода, а потоа нанесете хидратантен балзам.

Шампон

Кафето содржи својства што го прават одличен за нега на косата и скалпот. Ја стимулира циркулацијата на крвта и ги отстранува мртвите клетки на кожата, спречувајќи опаѓање. Исто така, ја зајакнува косата, малку ја затемнува природната боја и дава пријатен мирис. Ако сонувате за долга и здрава коса, овој домашен шампон е токму тоа што ви треба.

Ви треба:

Неутрален шампон
5 чаши мелено кафе
1 чаша вода

Како се подготвува:

Користете шампон кој не содржи многу компоненти, најнеутралните што ги имате во бањата. Загрејте ја водата. Оставете да се олади малку и измешајте ја со кафето во истиот сад. Промешајте. Истурете ја смесата во шишето со шампон со помош на инка. Затворете и добро протресете.

Нанесете шампон како што би нанесувале нормално, масирајте го скалпот со кружно движење. Оставете го шампонот на косата  5 минути и исплакнете добро. Можете да го користите два до три пати неделно.

Ослободете се од подочниците

Лошиот сон, стресот или болест се вообичаени причини за темните кругови под очите што ве прават да изгледате уморни и постари. Борбата против нив е многу едноставна, само со употреба на две состојки: кафе и компири. Црното кафе го зголемува производството на колаген. Покрај тоа, компирот содржи витамин Б6 и витамин Д, кои се добри за кожата. Плус, го освежува изгледот.

Ви треба:

1/4 чаша концентрирано црно кафе без шеќер
2 парчиња компири

Како се подготвува:

Натопете две парчиња од компир во чаша со многу ладно црно кафе. Оставете ги парчињата компир во кафето две минути и исцедете ги. Ставете ги тркалцата компир преку очите и оставете ги 20 минути.

Пилинг на тело

Кафето е многу добро за борба против целулитот, бидејќи, како што споменавме порано, ја стимулира циркулацијата на крвта. Ова помага да се отстрани вишокот течности што се создава во сврзното ткиво.

Ви треба:

5 лажици мелено кафе
3 лажици масло од пченица
проѕирна фолија

Како се подготвува:

Измешајте ги двете состојки во сад додека да добиете густа паста. Смесата нанесете ја на деловите од телото што ги сметате за проблематични (бутовите, рацете, задникот и абдоменот). Завиткајте се со пластична обвивка и оставете 30 минути. Отстранете ја фолијата, масирајте ја областа со кружни движења пет минути и исплакнете со топла вода. Користете го пилингот двапати неделно.

 

Можеби ќе ве интересира

Модни дизајнери кои ги знаеме по име, но не ни текнува како изгледаат

Biba

Домашен сируп со кој масното ткиво се намалува за 1 см дневно

Biba

Природни препарати за потемнување на кожата кои можете да ги направите сами

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.