Технологија

Електричнотот летечко одело на BMW постави светски рекорд

 

Професионалниот воздушен спортист и BASE скокач Питер Салцман постави Гинисов рекорд во брзина постигната со помош на електричен костим за летање.

Салцман најде страст во BASE jumping, т.е. скокање од објекти како згради, мостови или карпи, и додека некои претпочитаат летечки одела за да летаат понатаму, други експериментираат со погонувачи за да постигнат поголема хоризонтална брзина и да останат подолго во воздухот.

 

Салцман се потпре на својата стручност и одлучи да ги направи повозбудливи скокањето со падобран и BASE скокањето, експериментирајќи со идејата за мотор на неговиот летечки костум. Потоа стапил во контакт со подружницата на BMW која е фокусирана на експериментирање со електричен погон. Воспоставена е соработка, а направена е и платформа која се поставува на градите и се движи со електромотори. На прв поглед, системот изгледа како минијатурна подморница која може да нурне во водата, но нејзините работни кола можат да ротираат со импресивна брзина до 25.000 вртежи во минута.

 

Благодарение на змискиот мотор од 7,5 kW, работното коло го компресира воздухот и го турка назад под поголем притисок, обезбедувајќи на тој начин потисок што Салцман може да го користи за дополнителна брзина, како и за зголемување на висината на летот. Моторот се напојува од литиум-јонска батерија (50V), која може да се активира со притискање на копче на левиот ракав од оделото.

Салцман скокнал од хеликоптерот од височина од речиси 3.000 метри, а благодарение на оделото достигнал брзина од 299 км/ч. Конвенционалните мотори можат да постигнат само една третина од оваа брзина, така што ова е одлично достигнување.

Австралиецот прелетал планински врв за време на лет од 15 минути и го обезбедил рекордот за прв лет со електричен лет.

Можеби ќе ве интересира

Кинезите измислија SMART училишни униформи

Biba

Еколошки прифатлива технологија

admin

Џеф Безос го претстави концептот на лунарен лендер

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.