Автомобилизам

Електричниот прототип Polestar 5 доаѓа на Фестивалот за брзина во Гудвуд

Сериското издание на одговорот на Polestar на слично замислените модели на Tesla, Porsche и Audi нема да биде готово пред 2024 година.

Меѓу моделите што публиката ќе може за првпат да ги види на претстојниот фестивал на брзината во Гудвуд ќе биде и прототипот Polestar 5 на електричен погон, кој ќе биде подготвен за производство во 2024 година.

Одговорот на Polestar на Tesla S, Porsche Taycan и Audi E-Tron GT во голема мера се заснова на претходно претставениот концепт модел Precept, а Polestar веќе потврди дека сериската верзија на „Five“ чиј погон останува обвиен во тајност нема многу да се разликува од прототипот кој се крие зад маскирна фолија.

Покрај прототипот на електричен погон, шведската автомобилска компанија на Фестивалот за брзина ќе го изложи неодамна претставениот Polestar 2 BST Edition 270 чии електромотори произведуваат 476 коњски сили и 680 Nm вртежен момент.

Related posts

Новиот концепт на GMC носи назив Sierra 1500 AT4 All Mountain

Biba

Пет автомобили што не успеаја да ги надминат своите претходници

Biba

Топ 11 највлијателни автомобили кои ја сменија автомобилската индустрија

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.