Автомобилизам

Електрична реинкарнација на BMW од средината на минатиот век

“Isette”, малиот автомобил на BMW од педесеттите години на минатиот век, се реинкарнираше во малото електрично возило “Microlino”.

Швајцарската компанија Micro Mobility создаде микро автомобил кој е реинкарнација на микро автомобилот на BMW од минатиот век со име “Isette”. Објавената цена е 12.650 евра, и за таа цена веќе се најавени 8000 купувачи. Најмногу купувачи се пријавени од Германија и Швајцарија.

“Microlino” ќе го придвижува електромотор со моќност од 15 kw, и ќе постојат две верзии на батерии, една од 8 kw/h, со автономија од 120 километри, и една од 14,4 kw/h, со автономија од 215 километри со едно полнење.

Најголемата брзина што микро-автомобилот тежoк 450 килограми ќе може да ја постигне е 90 km/h.

Micro Mobility најави дека тест-производството ќе започне идниот месец, а до декември би требало да започне и сериското производство.

“Microlino” ќе се составува во погоните на компанијата Tazzari во Италија, која веќе и се бави со изработка на електрични автомобили и е сопственик на 50% од Micro Mobility.

Слични написи

Премиерно прикажување на новата Lada X-ray Cross

admin

Honda Civic Type R не е веќе кралот на Нирбергринг

Biba

Светот на луксузот: Rolls-Royce Ghost Zenith

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.