Select Page

Едноставна густа супа од домати и босилек

Едноставна густа супа од домати и босилек

 

Потребни состојки:

1 лажица маслиново масло

1 главица кромид, ситно исечкана

3 големи чешниња лук, ситно исечкани

1400 г патлиџани, излупени и исечкани

1/2 чаша свеж босилек

сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере на средна температура загрејте го маслото. Во него ставете ги кромидот и лукот и динстајте ги неколку минути, додека да омекнат.
  2. Додајте ги патлиџаните и варете ги со повремено мешање додека да омекнат (околу десетина минути).
  3. Потоа тргнете го тенџерето од шпорет, додајте го босилекот, ставете сол и бибер по вкус, измешајте и изблендајте ја супата во блендер до посакуваната густина (може и директно во тенџерето со рачен блендер).
  4. Послужете ја супата додека е топла.

На здравје!

 

Наши пријатели

Патување низ времето

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.