Гастрономија

Едноставен трик како да омекнете путер без да користите микробранова печка

Многу често се наоѓаме во ситуација кога сме го извадиле путерот од фрижидер и сакаме веднаш да си намачкаме лепче, но поради тврдоста на путерот заради чувањето во фрижидер тоа било невозможно.

Со едноставен трик тоа ќе го елиминираме и ќе можеме секогаш за кратко време да го отпуштиме путерот.

Прво во чаша која може да го прекрие путерот сипуваме топла вода и ја оставиме кратко време да отстои. Потоа ја истураме водата и го поклопуваме путерот со топлата чаша.

Поради тоа што чашата е топла, за кратко време топлината ќе го омекне путерот и ќе можеме да си намачкаме вкусно лепче со путер.

Можеби ќе ве интересира

Модри патлиџани полнети со сирење

admin

Оригиналиот рецепт за грав од ЈНА, точен до грам

dart

Бела пица со песто од магдонос

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.