Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Едноставен намаз од туна

Кликнете на копчето "Сподели" и другите да го прочитаат написот.
  •  
  •  

Потребни состојки:

150 гр туна (може и од конзерва)

220 гр крем сирење

1/2 чаша павлака

1/4 чаша лимонов сок (по вкус може и повеќе)

1 лажичка сол (или повеќе ако јадете посолено)

4 страка исецкан млад кромид (може да го замените со праз, бел или црвен кромид)

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во процесор за храна или блендер и блендајте додека да добиете мазна конзистенција. Пробајте го намазот и ако има потреба додајте сол и лимонов сок. Ако сакате малку текстура, може дел од кромидот ситно да го исецкате а остатокот да го изблендате, и дел од туната да ја разделите на ситни парчиња а остатокот да го изблендате. Исто така, по желба може да додадете и други зачини како магдонос и копар. Послужете го намазот со парчиња француски леб, брускети, крекери или чипс. На здравје!