Select Page

Едноставен намаз од туна

Едноставен намаз од туна

 

Потребни состојки:

150 г туна (може и од конзерва)

220 г крем сирење

1/2 чаша павлака

1/4 чаша лимонов сок (по вкус може и повеќе)

1 лажичка сол (или повеќе ако јадете посолено)

4 страка исечкан млад кромид (може да го замените со праз, бел или црвен кромид)

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во процесор за храна или блендер и блендајте додека да добиете мазна конзистенција. Пробајте го намазот и ако има потреба додајте сол и лимонов сок. Ако сакате малку текстура, може дел од кромидот ситно да го исечкате, а остатокот да го изблендате, и дел од туната да ја разделите на ситни парчиња, а остатокот да го изблендате.
  2. По желба може да додадете и други зачини како магдонос и копар.
  3. Послужете го намазот со парчиња француски леб, брускети, крекери или чипс.

На здравје!

 

Наши пријатели

Патување низ времето

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.