Љубов и секс

Единствената вештина што е потребна за добар секс

Луда хемија, феноменални вештини, физичка издржливост и оргазам – многумина мислат дека нема добар секс без овие четири „состојки“.

Сепак, многу од она што го мислиме за сексот изгледа дека не вистина.

 

 

Експертите велат дека само едно нешто гарантира вистинско сексуално задоволство – целосна посветеност.

Главните елементи на целокупната посветеност на партнерот се фокусот за време на сексуалниот однос, чувството на длабока еротска интимност, добра комуникација, искреност и желба за задоволување.

Едно неодамнешно истражување покажа дека многу луѓе не обрнуваат премногу внимание на самиот оргазам, затоа што сексот може да биде лош со или и покрај тоа.

Повеќе внимание се посветува на т.н. оптимална сексуалност и идеја дека сексот може да биде неисцрпен извор на задоволство без оргазам.

Повеќето од анкетираните парови ја наведоа целосната посветеност како најважен елемент на сексуалното искуство, затоа што укажува на заемно почитување, прифаќање и нежност.

Изгледот и техниката се на самото дно на списокот со приоритети во сексот, затоа што добрите партнери доаѓаат во сите облици и големини, а вештините доаѓаат со искуство.

Можеби ќе ве интересира

Причини зошто треба да мастурбирате заедно со партнерот

Biba

Трикови за да го освежите вашиот сексуален живот

Biba

Најчестите лаги што ги кажуваат мажите на првиот состанок

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.