Здравје

Еден обичен раствор спаси многу животи

Дали некогаш сте слушнале за физиолошки облоги? Солен раствор кој се користи за медицински цели може да направи чуда. Сведочењето на медицинска сестра се појави многу одамна во руски весник, но е актуелно и денес, поради што многумина го пренесуваат:

„За време на Втората светска војна, работев како постара медицинска сестра во теренските болници кај хирургот И.И. Шелгов. За разлика од другите лекари, тој успешно користел хипертоничен физиолошки раствор во лекувањето на ранетите.

Тој ќе ставеше голема салфетка, благо натопена во солен раствор, на огромната површина на загадената рана. По 3 до 4 дена раната станала потполно чиста, розова, а температурата, иако била висока, паѓала на речиси нормално ниво, по што ставал гипс маса. По 3 до 4 дена, ранетите повеќе не биле во животна опасност. Хипертоничното решение функционираше совршено, па речиси и да немавме смртност.

 

Околу 10 години по војната користев метод на Шелг за лекување на забите, како и компликации од кариес – имав гангрена на забите. За две недели ми дојде олеснување. После тоа, почнав да го проучувам влијанието на солен раствор на болести како што се холециститис, хроничен апендицитис, ревматски срцеви заболувања, воспалителни процеси во белите дробови, ревматизам во зглобовите итн.

Кога го применив ова решение на моите пациенти, позитивните резултати дојдоа многу брзо. Во текот на кариерата работев и во клиники каде со солен раствор се спасуваа многу тешки случаи. Успешно третиравме хематоми, бурзитис, хроничен апендицитис…”

Факт е дека физиолошкиот раствор има својства на апсорпција и ја извлекува течноста со патогена флора од ткивото.

„Еднаш, за време на моите патувања, застанав во едно мало село. Таму најдов една жена која се бори да ги спаси своите деца од голема кашлица. Континуирано и болно кашлаа. Во текот на ноќта им ставав пакувања со физиолошки раствор на грбот. По час и половина кашлицата престана и не се појави до утрото. По 4 обвивки, болеста исчезна без трага“.

Таа додава дека е многу важно кога се користи хипертоничен солен раствор, тој да биде 10 проценти. Не повеќе. Уште подобро е да се користи оној со 8 проценти отколку повеќе од тоа.

„Пациентите често ме убедуваа дека физиолошкиот раствор им помага да го запрат течењето на носот, како и да спречат главоболки со ставање облоги од овој раствор на вратот и челото.

Очигледно, по час и половина, облогите целосно го спречиле течењето на носот, а до утрото силните главоболки исчезнале. На првиот знак на настинка ставаат облоги на челото и вратот. Три до четири слоја мека крпа, натопена во солен раствор и притиснато на челото или вратот пред спиење. Исто така, ако чувствувате дека настинката ви застанала, ставете ги овие облоги на грб и оставете ги да делуваат преку ноќ. Заздравувањето се постигнува по 4 до 5 обвивки.

Слични написи

Гушкањето има лековито дејство

admin

На што треба да внимавате кога ќе одите на одмор

Biba

Како да го избегнете топлотниот удар и последиците од него

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.