Select Page

Домашен сируп со кој масното ткиво се намалува за 1 см дневно

Домашен сируп со кој масното ткиво се намалува за 1 см дневно

Состојки:

125 гр рен

3 лажици мед

сок од 3 лимони

Подготовка:

Ставете го ренот во блендер и блендирајте го додека да стане мазен и кашест. Потоа додајте ги медот и сокот од лимон и повторно измешајте смесата да добие конзистенција на сируп. Сирупот чувајте го во стаклена тегла во фрижидер и земајте две лажици дневно, една наутро и една навечер пред јадење. Пијте го три недели, а ако имате потреба после пауза од неколку дена направете уште една доза од сирупот.

Здравствени придобивки:

Комбинацијата на состојки во сирупот помага да се отстрани вишокот на маснотии и вода од организмот, да се подобри функцијата на мозокот и меморијата, да се подобрат видот и слухот.

За медот веќе знаеме дека од него има многу здравствени придобивки. Богат е со антиоксиданти кои го зајакнуваат имунитетот. Потоа, ги зајакнува коските и го промовира нивното растење. Помага во борбата против заморот и исцрпеноста и се бори со габичните инфекции. Медот, исто така, помага да се намали масното ткиво околу стомакот.

Главната состојка на сирупот е ренот кој е богат со витамин Ц, потасиум (витамин К), витамини Б1, Б2 и Б6, железо, калциум, магнезиум и фосфор. Ренот го прочистува организмот, го стимулира и забрзува метаболизмот и ги зголемува корисните бактерии во дигестивниот тракт. Се смета за намирница која ги топи масните наслаги така што ги намалува маснотиите во клетките и овозможува губење до 1 см дневно масно ткиво од струкот и стомакот. Покрај тоа, ренот содржи природни антибиотски состојки алицин и синигрин, кои се борат против инфекциите во организмот.

Главната предност на овој сируп е што ја намалува нескротливата желба за јадење благо.

Наши пријатели

Патување низ времето

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.