Добитници на наградата Оскар за 2019 година

 

Ноќеска во Лос Анџелес по 91-ви пат беше доделена најпрестижната награда во светот на филмот, која ја доделува Американската филмска академија. Оскар за најдобар филм доби “Зелена книга” на режисерот Питер Фарели. За најдобар глумец и најдобра глумица беа прогласени Рами Малек и Оливија Колман.

Ова е листа на добитниците на Оскар за 2019 година:

Најдобар филм: “Зелена книга”

Најдобра машка улога: Рами Малек за улогата на Фреди Меркјури во “Боемска рапсодија”

Најдобра женска улога: Оливија Колман за “Миленичка”

Најдобра споредна машка улога: Махершала Али за “Зелена книга”

Најдобра женска споредна улога: Реџина Кинг за филмот “If Beale Street Could Talk”

Најдобра режија: Алфонсо Куарон за режирање на филмот “Рома”

Најдобра кинематографија: “Рома”

Најдобро оригинално сценарио: “Зелена книга”

Најдобро адаптирано сценарио: “BlacKkKlansman”

Најдобра филмска музика: “Црниот пантер”

Најдобра оригинална песна: Shallow од филмот “Ѕвездата е родена”

Најдобра костимографија: “Црниот пантер”

Најдобра шминка: “Потпретседател”

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје: “Рома”

Најдобар краткометражен неанглиски филм: “Кожа”

Најдобар долгометражен документарен филм: “Free Solo”

Најдобар краткометражен документарен филм: “Точка. Крај на реченицата”

Најдобар долгометражен анимиран филм: “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Најдобар краткометражен анимиран филм: “Бао”

Најдобра сценографија: “Црниот пантер”

Најдобар звук: “Боемска рапсодија”

Најдобра монтажа на звук: “Боемска рапсодија”

Најдобра монтажа: “Боемска рапсодија”

Најдобри визуелни ефекти: “Првиот човек”

 

Don`t copy text!