Автомобилизам

Дизелските мотори полека изумираат

Полека но сигурно, возилата со дизел мотори ќе бидат протерувани од градовите низ Европа. Тоа го најавија градоначалниците на Париз, Мадрид, Атина, и наведоа дека до 2025 година на возилата со дизел агрегати потполно ќе им се забрани влез во центарот на градовите. На таквата идеја и пристап се приклучија и Британците кои изјавија дека на автомобилите со дизел мотори ќе им се наплаќа влез во центарот на 35 градови.

Британската влада отиде и чекор понатаму и воведе опција која на сопствениците на постари дизел возила им нуди еднократно неповратни средства во износ од 2000 фунти за замена на својот автомобил со бензински или хибриден модел.

Дури и Германија почнува со чекори за борба со дизел моторите и најави зголемување на давачките, со истовремено стимулирање за купување на хибридни и електрични возила.

Слични написи

„Оживеаниот“ Jaguar XJ Coupe е луксузна модерна класика со 400 КС

dart

Најскапите автомобили на светот – повеќе од превозно средство

admin

Волво ги најави моделите XC60 и V60 во хибридна верзија на Полстар

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.