Здравје

Децата на мајките кои консумирале канабис може да бидат анксиозни, агресивни и хиперактивни

 

Децата кои биле изложени на канабис во утробата на нивната мајка имаат поголема веројатност да страдаат од анксиозност и да покажуваат знаци на агресија и хиперактивност.

Истражувањето опфатило 322 бебиња и нивните мајки, а објавено е во Зборникот на Националната академија на науките на Соединетите Американски Држави. Сè поголем број бремени жени гледаат на канабисот како алтернатива за ублажување на гадење и болка, така што проучувањето на овој тренд е од витално значење, вели водечкиот автор Јасмин Л. Херд.

 

Студијата беше една од првите што директно ја испита врската помеѓу канабисот и децата, додаде надворешниот експерт Даниеле Пиомели, директор на Центарот за студии за канабис на Универзитетот во Калифорнија.

Сегашните истражувања сè уште не се конечни, но лекарите сепак им препорачуваат на бремените жени да се воздржат од употреба на канабис. Исто така, го зголемува ризикот од предвремено породување, ниска родилна тежина и аутизам.

Научниците ги испитувале примероците од плацентата на мајката по раѓањето и го анализирале генетскиот состав. Кога бебињата наполниле три години, тие ги тестирале примероците на косата и отчукувањата на срцето за да ги видат нивните реакции на стрес.

Тие, исто така, извршија проценки на анксиозност, агресија и хиперактивност. Тестовите се повторувале додека децата не наполниле шест години. Децата чии мајки користеле канабис за време на бременоста имале дисфункционално плацентарно ткиво, што го намалувало имунолошкиот одговор. Тие исто така беа анксиозни, агресивни и хиперактивни.

Можеби ќе ве интересира

Сексот е здрав и на мажите може да им го спаси животот

Biba

Маслиновото масло може да биде поефикасно од вијагра

admin

Неочекувани ефекти од обична чаша вода

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.