Гастрономија Избор на уредникот

Детокс супа

 

Потребни состојки:

6-7 чаши вода (или 4 чаши бујон од зеленчук плус 2 чаши вода)

1/2 исечкан црвен кромид

2 чешниња ситно исечкан лук

3 стапчиња исечкан целер

3 исечкани моркови

1 помала главица брокула, разделена на ситни цветчиња

1 чаша исечкан патлиџан

1 лажица свеж ѓумбир, излупен и ситно исечкан

1 лажичка куркума во прав

1/8 лажичка црвен пипер, или колку сакате по вкус

сол и бибер по вкус

2 чаши кељ исечкан или искинат на парчиња

1 чаша виолетова зелка, исечкана

сок од 1/2 мал лимон (или колку сакате, по вкус)

Начин на подготовка:

  1. Во големо тенџере на средна температура ставете 1/4 чаша вода или бујон од зеленук. Кога водата ќе се сврели, во неа ставете ги кромидот и лукот да крчкаат две минути, со повремено промешување.
  2. Додајте ги целерот, морковите, брокулата, патлиџанот и ѓумбирот. Додајте уште 1/4 чаша вода (или бујон) и гответе го зеленчукот со постојано мешање околу три минути. Потоа додајте ја куркумата, црвениот пипер, сол и бибер по вкус.
  3. Сипете го во супата остатокот од течноста и откако ќе зоврие, намалете ја температурата. Супата нека врие уште 10-15 минути или додека да омекне зеленчукот. Кељот, зелката и лимоновиот сок додајте ги во последните 3-4 минути од вриењето. Супата послужете ја додека е топла.

На здравје!

 

Слични написи

Есенска супа од тиква

dart

Неуредниот дом влијае на психофизичкото здравје

Biba

Шпански рецепт за ориз

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.