Вести

Скопската Зоолошка градина денес е домаќин на првиот Детски зоо маратон

 

По повод 9 мај, Денот на Европа, во Скопје ЗОО денеска со почеток во 13 часот за првпат ќе се одржи Детски зоо маратон, кој се надеваме дека во иднина ќе прерасне во традиција. Маратонот е организиран во соработка со Агенцијата за млади и спорт, Атлетската федерација на Македонија, како и Град Скопје.
Во ботаничката градина во Зоолошка градина Скопје ќе се одржат четири трки на кои ќе учествуваат 200 деца. Целта на настанот е пред сè едукација за придобивките од спортот и рекреацијата уште од мали нозе.

 

Слични написи

Музичката легенда Оливер Драгојевиќ почина

admin

Во Скопје ќе се одржи детски натпревар по ментална аритметика

Biba

Скопје Зоо има нов жител – белата лавица Бела

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.